A memóriavesztés sajnos a korral együtt járó folyamat, de ez sok-sok gyakorlással megelőzhető.
Az életkor ugyan befolyásolja a memóriát, ugyanakkor a memória fejlesztése sok szempontból hasonlít a sportolásra, a rendszeres edzésre. Vegyük például a kosárlabdát. A legtöbb kosárlabdázó nagyon tehetséges, magas, erős, nagyon gyors, és jó kéz-, illetve szemkoordinációval rendelkezik. Kosárlabdázni azonban sok gyakorlással is meg lehet tanulni és a képességeket lehet fejleszteni. Nyilván Isten adta tehetségünk nem lesz csak úgy a semmiből, viszont sokat tehetünk azért, hogy remek kosárlabdajátékosok lehessünk.
A kor előrehaladtával a hormonális változások is óhatatlanul bekövetkeznek, amelyek nyomot hagynak az emlékező tehetségünkben, vagyis romolhat a memóriánk. A memóriafunkciókat azonban lehet erősíteni és fejleszteni függetlenül az életkortól, az IQ-szinttől vagy bármilyen más tényezőtől.
A sporthoz hasonlóan a jó emlékezet a kondicionálás, az elkötelezettség és a pozitív gondolkodás kérdése. Ha képes elfogadni, hogy az öregedés hozhat néminemű negatív változást, akkor hatékonyabban tehet azért, hogy ezen változtasson.
A pozitív hozzáállás nagyon sokat segít, hogy elfogadjunk bizonyos dolgokat. Ha sikerül megbarátkozni azzal, hogy az öregedési folyamatok bizony negatív változásokat is magukkal hoznak, akkor sokkal kitartóbbak leszünk abban, hogy mi is profi kosárlabdajátékosok legyünk és ne csak a kispadról figyeljük az eseményeket.
Törölje ki azt a szót a szótárából, hogy elfelejtettem. Ezzel ugyanis egyszer s mindenkorra elfogadja, hogy az idősebb kor egyenlő a sorozatos feledékenységgel. Mondja ezt helyette: „Most nem emlékszem a nevére”. Ezzel sokkal könnyebb lesz az információkat visszahívni később. Ez az észlelési változás azonnali hatást gyakorol majd az Ön által keresett információk felidézésére.
A stressz az emlékezet első számú gyilkosa. Amikor ideges, akkor álljon meg egy pillanatra, gondolkodjon pozitívan, vegyen egy mély lélegzetet és mondogassa magának, hogy eszembe fog jutni. Így hamar megnyugszik és az emlékei is visszatérnek.
A kutatások azt mutatják, hogy a mentális és a fizikai tevékenységek kombinációja megóvhatják a memóriát az időskori változásoktól. A rendszeres mozgás fenntartja a szív egészségét, és az agysejtek olyan tápanyagokat kapnak, amelyek biztosítani tudják a csúcsteljesítményt. Fejtsen rejtvényt vagy végezzen egyéb fejtörőket. A könyvolvasás szintén jó hatással van a szellemi teljesítményre és ezzel együtt a memóriára.
Leave a Reply