Sokan azt gondolják, hogy idősebb korban nincs szüksége az embernek pihenésre. Ez a feltételezés bizony nem igaz. Minden embernek – legyen szó kisgyermekről, fiatalról, középkorú vagy idősebb személyről – szüksége van arra, hogy a teste, a lelke és a szelleme kicsit megpihenjen és regenerálódjon. Attól, hogy valaki nyugdíjaskorú lett, még ugyanúgy utolérheti a mindennapi stressz, és szervezetének ugyanúgy szüksége van arra, hogy bizonyos időközönként ki tudjon kapcsolni, és ezzel együtt ne gondoljon a hétköznapi gondokra, problémákra. Hiszen ha valaki soha nem szán időt a lazításra, akkor szervezete előbb-utóbb kimerül, és ez hajlamossá teszi a különféle betegségekre is. Nemcsak a testünket gyengítheti le azonban a stresszes állapot, hanem a lelkünket is megbetegítheti.
Milyen módjai vannak a kikapcsolódásnak? A pihenés lehet aktív vagy passzív. Míg az egyik embernek az is pihenés, ha a hobbijának élhet, más csak akkor lesz képes feltöltődni, ha ebéd után szunyókálhat egy-két órát a nappaliban a kanapén. A pihenéshez hozzátartozik az elegendő alvás is. Ahhoz, hogy egészségesek maradjunk, napi 7-8 óra alvásra van szükségünk. Alvás közben testünk és agyunk szinte újjászületik és képes a teljes körű regenerációra is. Az alvás jót tesz az immunrendszerünknek, a keringésnek, az emésztésnek és az idegrendszerünknek is.
A relaxáció is képes teljesen megújítani a testünket, a lelkünket és a szellemünket, hiszen a relaxáció során izmainkat ellazítjuk, amellyel megszűnik izmaink görcsössége, a feszültség oldódik bennünk, kiegyensúlyozottá válunk és jelentősen javul a testi és szellemi teljesítőképességünk. Relaxáció közben a légzésünk is egyenletesebbé, ritmusosabbá válik, amely szintén segítséget nyújt abban, hogy megszabaduljunk stresszes állapotunktól, hiszen amikor feszültek vagyunk, akkor nyugalmi állapotunkhoz képes gyorsabban és kapkodva lélegzünk. A lelki békénk megtalálásában segítséget nyújthat még a jóga, a meditáció vagy az autogén tréning.
Az aktív pihenés is nagyon fontos, hiszen sok olyan aktív tevékenység létezik, amelyet csak társakkal együtt lehet végezni, márpedig a barátok, családok társasága elősegíti, hogy szociális kapcsolataink megerősödjenek, amely szintén pozitívan hat a testi és lelki egészségünkre. Az aktív pihenésbe beletartozik a kertészkedés, a horgászat, a társasjátékozás, kártyázás, a különféle sporttevékenységek. Idősebb korban a kímélő sportokat kell előnyben részesíteni, ilyen például a nordic walking, a kerékpározás vagy az úszás. A vízben végzett mozgás tehermentesíti a gerincet és kíméletes a csontokkal, illetve az ízületekkel, az izmokat viszont edzésben tartja. Fontos, hogy az idősebb személyek is sokat tartózkodjanak friss levegőn, és módjával, de élvezzék a napsütést, hiszen ezzel az egészségükkel is jót tesznek, a lelkük is mosolyra derül, és még elaludni is sokkal könnyebben tud az, aki mindennap sétálgat egy kicsit a szabadban.
Leave a Reply