Egyre több ember szenved valamilyen allergiától, bőrbetegségtől vagy ekcémától. Köszönhető ez a környezetünkben fellelhető káros és irritatív anyagoknak. Már a szoba levegője is tele van mindenféle, a szervezetünk számára veszélyes anyaggal. Hogyan védekezhetünk ez ellen? Egyes szobanövények a segítségünkre lehetnek ebben. A szoba levegőjének megtisztításában részt vesz például a filodendron, a borostyán vagy az anyósnyelv.
A lakásban lévő penész vagy poratka is árthat, hiszen okozhatnak légúti megbetegedéseket, asztmát vagy éppen allergiát is. Sokat segíthet a rendszeres porszívózás és a szellőztetés. A penészesedés ellen ne a boltokban kapható vegyszereket használja, hanem erre kitűnő megoldás lehet a szódabikarbóna, de a legjobb megoldás az lenne, ha a penészesedés okát szüntetné meg, hiszen folyamatos és állandó jelenléte az egészségünket károsítja és veszélyezteti.
A takarításnál használt vegyszerek lehet, hogy szép tisztaságot ígérnek, de emellett irritálhatják a nyálkahártyát, légzőszervi panaszokat, émelygést és fejfájást is okozhatnak, emellett allergiát és bőrtüneteket, súlyosabb esetben pedig görcsöket, ízületi, illetve idegrendszeri panaszokat is kiválthatnak. Egyes mosószerek és öblítők is okozhatnak allergiás reakciókat. Ha semmiképpen sem kívánja lecserélni a háztartásban használt vegyszereket, akkor mindenképpen használjon gumikesztyűt, illetve szájmaszkot, amikor ezekkel a szerekkel takarít. De a legjobb megoldás, ha áttér a természetes tisztítószerekre, amelyek sokkal olcsóbbak és többnyire ugyanolyan hatásosak, vagy még jobbak, mint bolti társaik. Ilyen például az ecet, a citrom, a teafaolaj, a mosódió, a szódabikarbóna.
A klíma jól jöhet nyáron, amikor odakinn tombol a kánikula, mégis hatalmas veszélyeket hordozhat magában, főleg ha nem ügyelünk arra, hogy karbantartsuk. A klímaberendezés okozhat szemszárazságot, kaparhat tőle a torok, de még meg is fázhatunk, ha rendszeresen használjuk, és a lakás levegője jóval alacsonyabb, mint a kinti hőmérséklet. Amennyiben nincs rendszeresen és megfelelően kitakarítva és rendben tartva a klímaberendezés, úgy könnyedén elszaporodhatnak benne a különféle gombák és baktériumok. Érdemes tehát rendszeresen átvizsgálni, kitisztítani és fertőtleníteni azt.
Egyes rovarirtó szerek is ártalmasak lehetnek az egészségünkre, ezért használhatunk ezek helyett természetes rovarirtókat. A kellemetlenkedő, hívatlan vendégeket elriaszthatjuk borsmenta-, levendula-, rozmaring-, kakukkfű- vagy citromfű-illóolajokkal, de a fokhagyma is jó választás lehet.
A szoba levegőjét rendszeres szellőztetéssel frissíthetjük fel. Sokan használnak a kellemetlen szagok kiküszöbölésére különféle bolti illatosítókat, pedig a szárított gyümölcshéjak, a szárított gyógynövények és a különféle illóolajok ugyanolyan alkalmasak a szoba levegőjének illatosítására.
Leave a Reply