Az öregedés egy teljesen természetes biológiai folyamat. A szervek és a sejtek azonban nem azonos ütemben korosodnak. A nőknél a változókor indítja el a szervezetben zajló öregedési folyamatokat, amikor a petefészek működése kezd lelassulni, majd a változókor befejeztével teljesen le is áll. Testünk motorja, a szívünk szintén hamarabb öregszik, mint más szerveink, ezért nem lehet elégszer hangsúlyozni a testmozgás fontosságát, amely jól karbantartja ezt a szervünket. Az emberi agy egy csodálatos dolog, de ha idősebb korban nem teszünk semmit a karbantartására, fejlesztésére, akkor az agyunk teljesítőképessége is alaposan lecsökken, amely folyamat okozhatja például az időskori elbutulást.
Azonban nemcsak egyes szerveink működése kezd el hanyatlani, hanem az élettani funkciók is megváltoznak, és már nem úgy látják el a feladataikat, mint korábban. Éppen ezért nem lehet csodálkozni azon, ha egy műtét után például egy idősebb személynek lassabban gyógyulnak a sebei, vagy a téli időszakban a legyengült immunrendszere miatt többször lesz náthás vagy éppen influenzás. Az izomerő is lecsökken, hiszen a kor előrehaladtával az izom tömege és mérete is megcsappan, de a sport az izmok fejlesztésére is egy jó választás. Az idősebb személyek hőszabályozása is megváltozik, ezért van az, hogy egyes idős személyek még nyáron is alaposan felöltöznek, mert a kint tomboló kánikula ellenére is fáznak, vacognak. A testmozgás azonban a vérkeringést is serkenti és a test hőjét is szabályozni képes.
Az időskor sok betegséggel járhat együtt. Ilyenek lehetnek a nagyothallás, a látásromlás, az ízületi panaszok, a mozgásszervi betegségek, a keringési problémák, a cukorbetegség, a hólyaggyengeség és még sorolhatnám. Az életmódváltás azért is fontos, hogy a testben zajló öregedési folyamatok lelassuljanak. Azok az idős emberek, akik karbantartják a testüket, edzik a szellemüket és még társasági életet is élnek, kevesebb eséllyel betegszenek meg, mint azok, akik mozgásszegény életmódot folytatnak, nem erősítik a memóriájukat és ráadásul a magányt választják a barátok vagy éppen a család helyett. Nyilván akkor is megbetegedhetünk, ha egyébként aktív életmódot élünk, és a genetikai tényezők is meghatározzák, hogy milyen egészségi állapotnak örvendünk idősebb korunkban, de az életmód is nagyban befolyásolhatja, hogy milyen lesz öregkorunkban a testi és szellemi teljesítményünk.
Milyen lehetőségek állnak rendelkezésünkre a testi és szellemi teljesítőképesség növelésére? Az egészséges táplálkozás lényeges, hiszen így szervezetünk hozzájut a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokhoz. Fontos a testi és szellemi aktivitás és a káros szenvedélyek mellőzése, abbahagyása, a mozgástréning, amellyel mozgósítjuk a fizikai erőt. A belső, lelki béke megtalálásához a lazító módszerek elsajátítására és a kiegyensúlyozott emberi kapcsolatok kialakítására, fenntartására kell törekedni.
Leave a Reply