Néhány természetes alapanyagot mosás, öblítés vagy folttisztítás során is bevethetünk, nem kell a méregdrága termékeket a boltban megvásárolni. Például ha szeretnénk, hogy a fehér ruháink vagy a konyharuhák minél tovább fehérek maradjanak, akkor segítségül hívhatjuk az ecetet, a szódabikarbónát, a citromot vagy éppen a sót. Az ecet remekül beválik, ha szeretnénk, hogy a fehér valóban fehér maradjon. Nincs más dolga, mint egy deciliternyi ecetet öntetni a mosógép megfelelő tartályába és elindítani a programot. A szódabikarbónás vízben áztatott ruhák is megőrzik ragyogó fehérségüket. A szódabikarbónás víz remekül fehéríti a lepedőket, a konyharuhákat és a függönyöket is. Áztatás után egy rövid programú mosás és egy illóolajos öblítés szükséges. Így nemcsak fehérebb és tiszta ruhákat kapunk cserébe, hanem egyes illóolajoknak köszönhetően fertőtlenített textíliákat hajtogathatunk be a szekrényekbe. Sokszor okoz gondot, hogy az izzadásfoltok vagy a dezodorok még mosást követően is nyomot hagynak a ruhákon. Ha összekever egy citrom kifacsart levét egy kevés sóval, és ezzel dörzsöli be a kényes részeket a ruhákon, majd a szokásos módon kimossa azokat, ezeknek a foltoknak hűlt helye lesz. Ez a citromlés-sós elegy a kellemetlen szagokkal is elbánik. Ha valamilyen textilanyag besárgult, áztassa be azt néhány órára sós vízbe. Biztos lehet benne, hogy a ruhák visszanyerik eredeti fehérségüket. A mosás a sós vízben történő áztatás után is kötelező.
Nagy gondot szokott okozni, amikor egyes ruhadarabok vagy terítők teljesen összegyűrődnek, amikor kivesszük azokat a mosógépből. Aztán a szárítón még meglengeti azokat kicsit a szél, és biztosak lehetünk benne, hogy még egy hiper-szuper gőzölős vasaló is csak nagy küzdelmek árán képes a gyűrődésekkel elbánni. A problémát egyszerűen meg lehet oldani. A gyűrődésre hajlamos textileket áztassa be ecetes vízbe egy-két órára, majd mossa ki azokat. Minimális gyűrődés lesz csak a ruhákon, amellyel a „gőzsárkányunk” könnyedén elbánik majd.
A foltok is gondot jelenthetnek egyes ruhadaraboknál, főleg ha a kedvenc pulóverünkről vagy asztalterítőnkről van szó. Ezeknek sem kell azonnal búcsút inteni, hiszen vannak olyan trükkök és természetes megoldások, amelyek sikeresen megküzdenek ezekkel a véglegesnek tűnő foltokkal. Az asztalterítőre borított csésze kávé nagy szívfájdalmat jelenthet, de a só ezt a problémánkat könnyedén megoldja. Langyos vízbe tegyen némi sót, és áztassa be a kávéfolttal tarkított ruhadarabot. Sót közvetlenül a foltra is szórhat, és gyengéden, hogy ne roncsolódjon a ruha anyaga, dörzsölje ki a foltot az anyagból. A hideg tejben történő áztatás is segíthet, majd hintsen egy kevés burgonyalisztet a pecsétre, és egy kicsit kezdje el dörzsölni. A gyümölcslé okozta folttal a citromlé bánik el, vérfolt ellen a hideg sós víz a hatásos, míg a friss zsírfolttal a burgonyakeményítőt lehet bevetni.
Az illóolajokat pedig az öblítésnél használhatjuk. A teafaolaj kiváló folttisztító és fertőtlenítő, a levendula is fertőtlenít, és csodás illatot kölcsönöz a ruháknak. A ruhák a következő illóolajoktól is illatozni fognak: citrom, narancs, jázmin. Ha nem szeretné, hogy a férje ruhái erőteljes illatot árasszanak, akkor válassza a borsmentát, a mentát, a cédrusfát, a szantálfát, a babért, a gyömbért vagy a koriandert.
Leave a Reply