Manapság egyre több hír szól arról, hogy mennyi mérgező, a szervezetünk számára káros anyagot szippantunk be akárcsak egy kellemesnek hitt, városi séta során is. Amennyiben egy erdőben gyalogolunk, nem ér minket ilyen veszély, hiszen a fák és az erdő zöld növényzete a fotoszintézis során oxigént bocsát ki, és elnyeli a levegőben lévő káros szén-dioxidot. Sokan feltételezik, hogy ha otthonukban rendszeresen szellőztetnek, és még télen is friss levegővel árasztják el a lakásukat, akkor ettől a szoba levegője megtisztul. Sajnos, ez nem így van, mert ezernyi veszedelem leselkedik ránk még a saját otthonunkban is. A bútorokhoz használt anyagok formaldehidet, triklóretilént és benzolt bocsáthatnak ki magukból, de veszélyesek lehetnek a festékek, a ragasztók, a lakkok, a tisztítószerek és a műanyagok is.
A NASA kutatói megállapították, hogy a megoldást a szobanövények jelenthetik. Mindamellett, hogy üde színfoltjai lehetnek lakásunknak, az egészséges és gondozott növények a lelkünket is simogatják, javítják a hangulatunkat, és oldják a bennünk felgyülemlett stresszt. Még egy egyszerű lakást is fantasztikus módon lehet dekorálni különböző dísznövényekkel. A cserepes virág amellett, hogy szebbé teszi a lakást, a levegő minőségét is képes javítani, így téve egészségesebbé környezetünket.
Lényeges, hogy a kellő gondoskodást megadjuk szobanövényeinknek, mert csak így tudják hatékonyan végezni a munkájukat. Mindig tisztítsuk meg a leveleiket a portól, a virágföld felszíne ne legyen törmelékes, mert a szűrés nagy része itt megy végbe. Érdekes, hogy a virágok főleg nappal dolgoznak. A légtisztítás a leveleken lévő gázcserenyílásokon zajlik, míg éjjel a gyökérrendszerben és a talajban megbúvó mikroorganizmusok serénykednek.
A NASA 15 növényt rendezett listába, amelyek kedvező hatást gyakorolnak a levegő minőségére. Ezekből mutatok most be hármat. Az egyik ilyen légtisztító növény az anyósnyelv, melynek sötétzöld leveleit sárga szegélyek ékesítik. Mutatós növény, mely akár 90 centiméterre is megnőhet. A világos, szűrt fényt kedveli, a túlöntözést viszont nem preferálja. Szereti a huzatot és a száraz levegőt. A NASA leírása alapján ezt a virágot érdemes a hálószobába helyezni, mert éjszaka termeli az oxigén nagy részét, és a benzol mellett a formaldehid megkötésére is képes.
A második egy léggyökeres liánnövény, a szobai futóka. A szára 2 méterre is megnőhet, emiatt akárhová is futtatjuk fel, gyönyörűen mutat. Zöld leveleit sárga mintázatok tarkítják. A világos helyet szereti, de a közvetlen napsütéstől óvni kell, kívánja a bőséges locsolást, de a túlöntözéstől levelei megbarnulnak. Ez a növény nagyon alkalmas a formaldehid és más illékony, szerves vegyületek eltávolítására.
Végül a harmadik dísznövény a csüngő csokrosinda. Fűzöld színű levelei keskenyek, melynek közepén fehér csíkok futnak. Indái csüngenek, ezeken hozza apró, fehér virágait, mellyel csak akkor örvendeztet meg bennünket, ha világos helyen neveljük. Közepes vízigényű, a téli öntözést csak akkor kívánja, ha a földje nagyon kiszárad. A NASA kutatóinak vizsgálata bebizonyította, hogy a csokrosinda néhány nap alatt 90%-ban képes kiszűrni a levegőből a káros formaldehidet és a szén-monoxidot.
Amikor megvásároljuk ezeket a növényeket, gondoljunk arra, hogy egyrészt milyen széppé varázsolják majd az otthonunkat, másrészt pedig milyen jószolgálati munkát végeznek az egészségünk érdekében.
Leave a Reply