A természetben remek kincsek lelhetők fel, amelyek alkalmasak arra, hogy tojásokat fessünk és színezzünk a segítségükkel. Az üzletekben kaphatók ugyan tojásfestékek, de abban száz százalékig biztosak lehetünk, hogy a különféle gyógynövényekben, zöldségekben vagy fűszernövényekben semmilyen káros anyag nincs, ami talán a tojásfestékekben fellelhető. Első lépésként először is főzzük meg az alaposan megmosott tojásokat, és hagyjuk, hogy jól kihűljenek. Majd forraljunk fel minden színhez külön-külön 2-3 dl vizet, és tegyük bele a kívánt anyagot. Ezután helyezzük az edénybe a tojásokat, és várjunk, míg elnyeri a megfelelő színt. Egy-két evőkanál ecet hozzáadásával nagyobb eredményt tudunk elérni.
Milyen színeket kaphatunk, ha természetes anyagokat használunk tojásfestés során? A tojásoknak a vöröskáposzta kék színt kölcsönöz. Tojásaink zöld színben fognak pompázni, ha csalán- vagy martilapulevelet használunk. A vöröshagyma héjától, a sárgarépától narancsszínűek, barnásak lesznek tojásaink. A kávézacc barnás, míg az áfonya lila színbe burkolja a tojásokat. Ha citromsárga színt szeretnénk kapni, akkor kurkumát, viszont ha rózsaszínt, akkor céklát használjunk a festés során. A spenót kissé szürke, míg a curry pasztellszínbe öltözteti a tojásokat. A hozzávalókkal kísérletezgetni kell, függ az ecet minőségétől és az áztatási időtől is, hogy végül milyen színt kapunk majd a folyamat legvégén.
Kislánykoromban is kertes házban éltem, anyukám húsvétkor mindig engem és a nővéremet bízott meg azzal, hogy gyűjtsünk nagyon szép leveleket, amelyek aztán a tojások berzselésénél kaptak főszerepet. Először alaposan megmostuk a tojásokat, majd nedves állapotában rásimítottuk a kiválasztott levelet. Ezután bebugyoláltunk egy nylonharisnya darabkájába a tojást, majd megkötöttük. Fontos, hogy a harisnya szorosan simuljon a tojásra, mert így a levél nem tud elmozdulni, és nagyon szép mintákat kaphatunk, illetve a levelek erezete is pontosan kivehető és nagyon látványos lesz. Majd a tojásokat a festékes edénybe helyeztük és megvártuk, míg a tojások kellő színt öltenek. A festést követően levettük azokról a harisnyát és a levelet, és aztán csak gyönyörködtünk a csodaszép tojásokban.
Az ezzel a módszerrel készült tojásokból – ha azokat előzőleg kifújta – nagyon látványos dekorációkat készíthetünk. Egy nagyobb méretű vázába, vagy már használaton kívüli porcelánkannába helyezzen egy befőttesüveget, amelybe előzőleg vizet öntött. Aztán szedjen egy hatalmas csokor aranyesőt, barkát, vagy egyéb nagyobb szárral rendelkező tavaszi virágot. A tojásokra készítsen vékony selyemszalag segítségével akasztókat, majd akassza fel a tojásokat a virágokra, barkákra és aranyesőkre. Ez a csodaszép csokor helyet kaphat a teraszon, amelyet a locsolók elsőként csodálhatnak meg, amikor vendégségbe mennek Önhöz.
A másik dekoráció az ünnepi asztalra is kerülhet. Készítsen egy téglalap alakú vastagabb falú ládikát. Ebbe helyezzen el mohadarabokat, de kibélelheti tujaágakkal vagy más bokrok hajtásaival is. Természetesen nem kell megnyirbálni az udvar szépséges növényeit, de ha előzőleg a bokrokat úgyis meg kellett metszeni, akkor a földre hulló darabokból tetszetős díszt lehet készíteni. Készítsen néhány kisebb szárú tavaszi virágból miniatűr csokrokat, és ezeket rendezze el szépen kisebb méretű, vízzel megtöltött poharakba. A poharakat helyezze bele a ládikába, hogy azok stabilan álljanak. Készítsen egy nagyobb és hosszabb szárakkal rendelkező aranyesőcsokrot, majd kössön rá selyemszalagból bokrétát. Ezután akasszon fel rá néhány berzselt tojást. Ezt a csokrot is helyezze egy vízzel teli nagyobb pohárba, és helyezze a ládika egyik végébe. A láda másik végébe pedig rakjon egy nyuszi-, csibe- vagy bárányfigurát, de Ön is készíthet ilyet. Az elkészült dekoráció nagyon mutatós alatta egy csipke- vagy húsvéti motívumos terítővel.
Leave a Reply