A vidéki stílus nagyon nagy népszerűségnek örvend manapság. Ha valaki csupán csak a konyháját szeretné falusias köntösbe öltöztetni, ennek sincs semmi akadálya. Mitől is lesz egy konyhának ilyen arculata? Először is a színektől. A vidéki konyha színei a fehér, a bézs, a natúr és a homokszín. Másodsorban a természetben is fellelhető anyagokat szükséges a konyhába becsempészni, mint például vesszőből fonott kosarak, fából készült bútorok, lenvászon és pamut textilek, terítők, kézi szőttesek, bádogból, porcelánból és fából készült kiegészítők. A vidékies konyha nem tűri meg a fémes, csillogó, krómozott felületeket vagy a hasonló anyagokból készült tárgyakat.
A konyha kialakításánál a padló anyagára is oda kell figyelni. A parketta nem való ide, sokkal inkább a terrakotta padlóburkolat, de jól mutat a tölgyfából készült hajópadló is. Ehhez igazíthatjuk a falak színét is, amely legyen visszafogott, egyszerű és egyszínű. Kerülni szükséges a harsány színeket és a falmintázatokat. Mindig az egyszerűségre kell törekedni, hiszen a régi parasztházakat és azok konyháit is a puritán, letisztult stílus jellemezte. A fal lehet fehér, vajszínű, pasztell, sárga vagy krémszínű.
A bútorok csak természetes fából készülhetnek, ami sötét árnyalatú, legfeljebb csak páccal van lekenve és a fa természetes erezete érvényesül. A konyhabútor legyen minél több polccal ellátva. Az ajtófrontok készülhetnek cseresznye-, dió- vagy hársfából, de az erezet hangsúlyozására itt is ügyelni szükséges. A konyhabútor attól válik még inkább falusias hatásúvá, ha fém helyett porcelán fogantyúkat kap, de az apácarácsos ajtók is képesek vidéki dizájnt adni a bútoroknak. Az asztal és a székek készülhetnek ugyanolyan fából, mint a bútorok, de fonott székeket is helyezhetünk az asztal köré.
A konyha meghatározó eleme a mosogató. Az igazi mindenképpen a fehér porcelánmosogató, melynek a csaptelepe is antik hatást kell, hogy keltsen. Egy ilyen mosogató mellett furán nézne ki a króm vagy az acél tűzhely, így jó, ha olyat választ, amely öntöttvasból készült.
A konyha fontos elemei a kiegészítők. A dekorációk teszik igazán otthonossá a konyhát és éreztetik az ide belépőkkel a régi korok hangulatát. A polcokon jól mutatnak a fehér csipketerítők, de a kockás és a virágmintás textíliák is jól passzolnak ebbe a világba. A polcokra lehet porcelánból készült csészéket, tányérokat helyezni. Persze a polcokat egyéb, rusztikus kiegészítőkkel is otthonossá lehet varázsolni. Ez lehet egy csatos tetejű borospalack, vagy egy bádogból készült kanna, egy rézmozsár, de nagyon szépen mutatnak a porcelánból készült kancsók és ibrikek, vagy agyagcsuprok és vázák is. A lábasoknak jó helye lehet a tűzhely fölött, akasztókon lógatva. Ugyanide lehet porcelán, antikolt fűszertartókat is helyezni. Az egyéb élelmiszereket, száraztésztákat, lisztet, cukrot lehet fa vagy porcelán tárolókba rakni, az olajnak és az ecetnek szintén a porcelán kiöntők a megfelelőek. A burgonya, hagyma jól mutat egy-egy fonott kosárban.
Az asztalra választhat hasonló mintázatú és színvilágú terítőt, mint amilyet a polcokra is helyezett. Az asztal közepére is tehet egy agyagvázát, amelybe lehet egy szárazvirágból készült színes csokrot helyezni, de a levendula is tökéletes választás. Az ablakba rakott cserepes fűszernövények szintén olyan hatást keltenek, mintha maga a természet költözött volna a konyhába.
Persze mindenki maga dönti el, hogy milyen bútorokkal, polcokkal, tárolókkal, kiegészítőkkel varázsol vidéki stílust a konyhájába. A titok a jól összehangolt és alaposan megtervezett részletekben rejlik.
Leave a Reply