Túl az ötvenedik életéven is törekedni szükséges az aktív életmód fenntartására. Persze nem a megerőltető sporttevékenységeket kell elkezdeni, hanem van egy egyszerű, de annál hatékonyabb testmozgás, ez pedig a gyaloglás. Idősebb korban a testedzés során már nem az állóképesség teljesítményközpontú edzése a cél, hanem az, hogy az idősebb emberek minél hosszabb ideig megtartsák önálló életvitelüket, és a megszokott életminőségük is fennmaradjon, továbbá a keringési, a mozgató- és az idegrendszert érintő negatív folyamatok ne következzenek be. Az egyik legjobb módja a testmozgásnak a gyaloglás, hiszen ezzel elkerülhetők a sérülésveszélyek, és nem is kell magas intenzitással végezni ezt a fajta sportmozgást.
A gyaloglás hasonló népszerűségnek örvend, mint a kerékpározás, a kocogás vagy az úszás. Talán azért is olyan felkapott, mivel nem terheli meg az ízületeket, és a körültekintő gyaloglásnak semmilyen káros következménye nincs. Nem utolsó szempont az sem, hogy olcsó sportnak számít, hiszen csak egy kényelmes cipő és egy laza sportöltözet szükséges hozzá.
A testedzés alapszabályai közé tartozik, hogy csak az orvos beleegyezésével történjen, nem szabad túlzásokba esni, és a rendszeresen keveset elve működjön. A naponta megtett távot csak fokozatosan érdemes növelni, fontos a megfelelő sportöltözet, amely a szabad mozgást biztosítja, és ehhez a kényelmes sportcipő vagy túracipő is hozzátartozik. Gyalogláskor nem ajánlott semmilyen szoros ruhanemű. Hidegben javasolt a réteges öltözet. Részesítse előnyben a pamutból készült ruhadarabokat. Betegen természetesen fel lehet függeszteni a gyaloglást. Főétkezések után legalább két órát pihenjen, és csak ez után eddze a testét.
A rendszeres gyaloglás csökkenti a testsúlyt, a vérnyomást és a szívroham kockázatát. A szívizmokat gyorsabb mozgásra készteti. Az immunrendszer megerősödésével a test ellenállóbb lesz a különböző betegségekkel szemben. A lelki egészségre is pozitívan hat, ugyanis csökkenti a stresszhormonok szintjét, emellett növeli a mindennapos tevékenységek elvégzéséhez szükséges energiát. Mivel az agy friss oxigénhez jut, így javítja a memóriát, és növeli a szellemi teljesítőképességet is.
Gyaloglás előtt mindig melegítsen be, azaz nyújtsa meg kicsit vállai, háta és kezei izomzatát, még akkor is, ha a gyaloglás nem egy megerőltető sport. A gyaloglást mindig lassabb tempóban kezdje, és céljai mindig legyenek reálisak. Napi 20-30 perces gyaloglással már látványos eredményeket érhet el. Mindenképpen érdemes elkezdeni a testedzésnek ezt a formáját, mert fitté, egészségessé tesz, kellemes fáradtságot fog érezni, és ez a nyugodt, pihentető alvást is biztosítja az Ön számára.
Leave a Reply