Április hetedikén van az egészség világnapja. Minden életkorban nagyon fontos, hogy törődjünk az egészségünkkel, de azt gondolom, hogy hatvanéves kor fölött már kiemelt figyelmet kell fordítanunk testünk jelzéseire és az egészséges életmódra.
Az első és legfontosabb szabály, hogy senki ne tartsa és ne nevezze magát öregnek, mert akkor valóban rohamtempóban fog megöregedni. Nagyon fontos, hogy a nyugdíjazását követő időszakot ne tragédiaként élje meg, vagyis még ne készüljön a halálra és az elmúlásra. Találjon egy hobbit, egy szenvedélyt, amelyet mindenképpen tegyen az élete részévé, hiszen ez javítja a hangulatot, jobb alvást eredményez, csodássá varázsolhatja az életünket és biztosítja a lelki egészségünket.
Ahhoz, hogy fittek maradjunk, az agyunkat is karban kell tartani. Olvasson rendszeresen, váljanak a könyvek a barátaivá, hiszen az olvasás szinte megfiatalítja az agyat és még a stresszcsökkentésben is szerepet játszik.
Keressen egy olyan sportot, amit már régóta szeretne űzni, de eddig nem volt rá ideje. Keressen ehhez partnereket, mert hiszen túrázni, kocogni, úszni vagy vízi aerobikozni is sokkal élvezetes társaságban, mint egyedül. A közös sport javítja a szociális kapcsolatait, amely nem csak a testi, de a lelki egészségének is jót tesz.
Ebben az életkorban különös gondot kell fordítania az egészséges táplálkozásra. Fogyasszon minél több színes zöldséget és gyümölcsöt, ügyeljen a szénhidrátok, a zsírok és fehérjék megfelelő arányú bevitelére, illetve fordítson gondot a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra.
Az izmaink ötvenéves kor fölött megcsappannak, ezért ne csak kardio-, hanem súlyzós edzéseket is iktasson az edzéstervébe. Ezzel elkerülheti az izomvesztést, amellyel a csontjait is védi. Hiszen ha izmaink elgyengülnek, a csontok terhelődnek, azonban ezek a pluszfeladatoktól könnyedén eltörhetnek.
Fordítson kiemelt figyelmet a kardioedzésekre, hiszen ezek az edzések jó hatással vannak a szív- és érrendszer egészségére.
Idősebb korunkban már nem kell korán kelnünk, így jól teszi, ha az ébresztőóráját is nyugdíjba küldi, és többé nem foglalkozik vele. Az alváshiány csökkenti a reakcióidőt, a koncentrációs képességünket, fokozza a stressz-szintet, de még súlygyarapodást is eredményezhet.
Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, először alaposan gondolja át, hogy valóban szüksége van-e az adott pirulákra. Persze most nem a komoly betegségekre gondolok, hiszen az életmentő gyógyszerek szedéséről nem beszélnék le soha senkit. De például stressz esetén ne nyugtatót szedjen, hanem próbálja ki a meditációt, a jógát vagy valamilyen másfajta testmozgást. A sport az alvásunkat is elősegíti, így nincs szükség altató szedésére sem. A jóga enyhíti az ízületi és a hátfájdalmakat is, illetve magas koleszterinszint esetén is elsősorban a diétát és a testedzést preferáljuk a gyógyszerek helyett.
2018-04-07 at 10:38
Máté Endréné piroska.