A különböző foltok minden háziasszony életét megkeserítik. Nem mondom, hogy mi, nők ilyen szempontból szentek vagyunk, de meglátásom szerint sokkal jobban tudunk vigyázni a rendre és a tisztaságra, mint a férfiak. Szerintem az erősebbik nemnek különös érzéke van ahhoz, hogy mindent felborítson, kiöntsön vagy összepecsételjen. Ha nem vagyunk az incidensél jelen, akkor megvannak a módszereik ahhoz, hogyan tüntessék el „észrevétlenül” a nyomokat, mi pedig törhetjük a fejünket, hogy mikor és milyen körülmények között keletkezhetett az adott folt, de aztán hamar rádöbbenünk, hogy valójában nem is mi voltunk a bűnösök.
Már gyerekkoromban is tanúja voltam egy bravúrnak, amelyet édesapám cselekedett, de igazából akkor értem és miattam folyamodott trükkökhöz. Történt ugyanis, hogy eltörtem egy szép vázát, amely édesanyám egyik kedvence volt. Sírva rohantam édesapámhoz, hogy mit tettem, aki azon nyomban munkához látott, septiben összeragasztotta a szép virágtartót. A váza fogyatékossága csak akkor tűnt fel édesanyámnak, amikor vizet töltött bele, hogy egy frissen szedett tavaszi virágcsokrot helyezzen bele. Azon nyomban össze is hívta a családi kupaktanácsot, hogy kiderüljön, ki csonkította meg kedvenc vázáját, de vallató kérdéseire sem törtünk meg édesapámmal. Csak cinkosan egymásra mosolyogtunk és magunkban mélyen elástuk a kis titkunkat. Ebből a történetből sejtem, hogy a lakás számtalan pontján keletkezett foltot még frissiben, azon nyomban el lehetne tüntetni, hiszen otthonunkban szinte minden pecsétre, pacára találunk valamilyen „természetes gyógymódot”.
Néha jólesik meginni egy pohár vörösbort. Főleg, ha finom vacsorát is készítünk, vagy éppen megünneplünk egy születésnapot vagy egy évfordulót. Ilyenkor szinte egész nap a konyhában sürgölődünk, majd egy tiszta, frissen vasalt abrosszal terítjük le az asztalt. Előfordul, hogy a bor kiömlik, csúnya foltot hagyva a kedvenc terítőnkön. Nem kell pánikba esni, ha van otthon egy kis szódabikarbóna. Első lépésként egy száraz ruhával kell felitatni a bort, majd be kell szórni egy kevés szódabikarbónával. Egy óra múlva már ki is lehet mosni a terítőt, így a foltnak nyoma sem lesz.
Amelyik háztartásban rendszeresen főznek és étkeznek, óhatatlanul is keletkeznek zsírfoltok. A szódavíz azonban könnyedén elbánik ezekkel a zsírpecsétekkel.
A kertészkedés során előfordul, hogy ruhánkba fűfolt ivódik. Nem kell búcsút inteni kedvenc kerti ruhánknak. Ha alkoholt dörzsölünk a fűfoltba, majd szappanos vízben átöblítjük, garantáltan eltűnik a zöldes folt a ruhánkból.
Az egészséges életmód része kellene hogy legyen a rendszeres gyümölcsfogyasztás. Ilyenkor vágunk, szeletelünk, facsarunk, robotgéppel dolgozunk. Előfordulhat, hogy a konyhai műveletek után gyümölcsfoltokkal lesz gazdagabb a terítőnk vagy a konyhai kéztörlőnk. A gyümölcsfolttal könnyedén elbánik, ha citromos vagy tejes vízbe áztatjuk, majd azonnal kimossuk. Hatékony lehet a borotvahab is. Fújjon borotvahabot a foltra, majd nedves szivaccsal dörzsölje át.
Sokan szeretnek kávézni. Főleg reggel, hogy a napjaink pörgősebben és energikusabban induljanak. Az első kortyoknál viszont még álmosan üldögélünk a konyhaasztalnál és ilyenkor előfordulhatnak kisebb-nagyobb balesetek. A kávéfoltos terítőre gyorsan hideg tejet kell löttyinteni, és ez azonnal megszünteti a problémát. De mit tegyünk, ha a folt már megszáradt? A foltra tegyen egy kevés glicerint, majd szórjon rá egy kevés burgonyalisztet, és dörzsölje ki langyos vízben a foltot az anyagból.
Az ecettel való átdörzsölés vagy az ecetes vízben való áztatás is jó a kávé ejtette foltra, de elbánik a paradicsom-, a tea- és a sörfoltokkal is.
A véres ruhadarabok ellen a legjobb a sós vízben történő áztatás, majd a szappanos vízben történő mosás. Amennyiben a vér beszáradt, akkor egy kevés vízben oldjon fel keményítőt és hintőport, kenje ezt a foltra, majd mossa ki a ruhát.
Leave a Reply