Egyre több vállalkozó dolgozik otthon, a saját irodájában, akár állandó jelleggel vagy legalább napi rendszerességgel.
Az otthonról végzett munkának egyrészt bizonyos vonzereje van, mert aligha lehetne ettől kényelmesebb. Reggelente nem kell időt betervezni az irodába való utazáshoz, télen kimarad a bosszantó hólapátolás vagy jégkaparás, és kiöltözni sem kell annyira, mint azt egy „igazi” irodai munkához tennénk. Másrészt a házi iroda néhány olyan baklövésre csábíthat, amelyek nem feltétlenül segítik az otthon végzett mindennapi munkát.
Ha nincs külön helyiségünk az otthoni irodához, hanem a munkaterületet a nappali egyik sarkában rendeztük be, természetesen hamar arra csábulhatunk, hogy bekapcsoljuk a tévét vagy DVD-lejátszót, és filmeket nézzünk. Vagy nem tudunk megfelelően koncentrálni, mert mindig a háztartásra és a lehetséges feladatokra gondolunk, melyek például a konyhában várnak ránk. Néhány fontos szabály betartásával azonban otthoni környezetben is képesek leszünk profin és koncentráltan dolgozni.
Tévé, DVD, játék és rádió csak a munka után
Ne hagyjuk, hogy a szórakoztató elektronika fölöslegesen elvonja a figyelmünket, száműzzük ezeket a munkaidőnkből. Ha számítógépes játékokkal szoktunk játszani, akkor ezeket ne a munkához használt számítógépre telepítsük, hanem legyen még egy privát számítógépünk vagy laptopunk, ahol a játékszoftverek megtalálhatják a helyüket.
Állítsunk fel minden nap konkrét és megvalósítható célokat!
Tűzzünk ki a munkában olyan célokat, melyeket képesek vagyunk elérni. Mert így fókuszáltabban maradunk a feladatoknál, amíg el nem intéztük azokat. Hasznosak a teendőkről vezetett listák, melyekben leírjuk, hogy az adott napon, az adott héten vagy az adott hónap végéig milyen lépéseket szeretnénk elvégezni.
Alakítsunk ki egy professzionális munkakörnyezetet!
Ne a dohányzó- vagy konyhaasztalról dolgozzunk, hanem rendezzünk be egy átláthatóan kialakított irodai területet a lakásunkban. Legjobb lenne egy saját szoba íróasztallal, irodai székkel és számítógéppel, valamint a szükséges tartozékokkal, mint a telefon, irodaszerek és polcok. Ha nem tudunk saját dolgozószobát felmutatni, egy meglévő szobába integrált irodai sarok is kialakítható professzionálisan. Figyeljünk a bútorok jó minőségére, különösen az irodai székre, mert ebben probléma nélkül legalább nyolc órát kell ülnünk anélkül, hogy megfájdulna a hátunk. Otthon is határozzunk meg munkaidőt, és próbáljuk ehhez tartani magunkat. Kérjük meg családunkat és ismerőseinket, hogy ebben az időben ne zavarjanak fölöslegesen.
Tartsunk rendszeresen szünetet!
A vállalkozók gyakran elfelejtik az otthoni irodában a rendszeres szünetek beiktatását, egy tea vagy kávé elfogyasztását, vagy hogy egy kis harapnivalót vegyenek magukhoz. Ha azonban tartósan túlhajszoljuk magunkat, nem eszünk rendesen, vagy hiába próbálunk meg egy rövid sétát beiktatni a napirendbe, egyszer csak kiégünk, és nem lesz energiánk. Legjobb, ha 90-120 perc munka után beiktatunk egy kb. 20 perces szünetet, főleg ha számítógéppel dolgozunk, így pihentethetjük az igénybe vett szemünket is.
Ne feledjük a jól megérdemelt szabad estét
A saját otthoni irodában sokszor megfeledkezünk a szabad estéről, mert végül is már otthon vagyunk. Sokszor késő éjszakáig nem hagyjuk abba a munkát. Szoktassuk hozzá magunkat, hogy egy meghatározott időben abbahagyjuk a munkát és „hazamegyünk”, akkor is, ha már a lakásunkban vagyunk. Csak így tudunk több órára kikapcsolni és elegendőt aludni, hogy másnap ismét kipihenten és frissen üljünk az otthoni íróasztalunkhoz.
Leave a Reply