A régi mondást, miszerint „az vagy, amit megeszel”, a tudományos kutatások egyre inkább alátámasztják. Valóban ok-okozati összefüggés van a táplálkozás és a depresszió kialakulása között is. Ezért nem csak preventív intézkedésként kell tekinteni az egészséges táplálkozásra, hiszen fennálló betegségnél is képes a depresszió lefolyását pozitívan befolyásolni.
Optimáljuk a táplálkozásunkat!
Ha a táplálkozás közvetlen kapcsolatban áll az ember mentális egészségével, akkor egyértelmű, hogy a táplálkozás módjának optimálása automatikusan pozitív hatással lesz a pszichére. Így a táplálkozás nagy hatással van a depresszív ember állapotára.
A táplálkozás és a depresszió közötti összefüggés tudományosan bizonyított
Egy 2011-ben publikált meta-tanulmány bizonyította az összefüggést a 18-97 évesek depressziós tünetei és táplálkozásuk között. A kutatók fordított arányosságot fedeztek fel a folátok, az omega-3 zsírsavak, az egyszerű telítetlen zsírsavak, a gyümölcsök, a zöldségek, a diófélék, a hüvelyesek fogyasztása és a depresszió rizikója között. Az eredmények egyértelműen mutatják, hogy a táplálkozás és az ezzel összefüggő tápanyagellátás pozitívan képes befolyásolni a depresszió kialakulásának kockázatát.
A depresszív betegségek kiváltói
A depressziót különböző faktorok válthatják ki. Lehet ez munkahelyi vagy magánéleti krízis, rossz gyermekkor, genetikai hajlam. Amilyen különbözőek az okok, olyan hasonlók az agyra gyakorolt hatások. Az érintetteknél mindig megállapítható a kémiai hírvivő anyagok – az úgynevezett neurotranszmitterek – hiánya. Ezek a hírvivő anyagok működnek közre az idegimpulzusok továbbításában. Legismertebb a szerotonin és a dopamin, amelyek boldogsághormonnak is számítanak. Különösen a szerotoninhiány vezethet depresszív betegségekhez.
Régóta ismert, hogy milyen fontos szerepet játszanak az esszenciális zsírsavak, a magnézium vagy a B6-, a B9- és a B12-vitamin a neurotranszmitterek termelésében. A szervezet hiányos ellátása ezekkel a tápanyagokkal hozzájárul a pszichés egyensúlytalansághoz, ami felgyorsítja a depresszió kialakulását, és felerősíti a már meglévő depresszív hangulatot.
Táplálkozási tanácsok depresszió ellen:
- Kizárólag jó minőségű, hidegen sajtolt és bioolajokat használjunk.
- Figyeljünk az elegendő omega-3 zsírsavak bevitelére.
- A kurkumában lévő kurkumin nevű hatóanyag antidepresszív tulajdonságokkal rendelkezik.
- A sáfrányt a perzsák depresszió elleni orvosságként alkalmazták.
- A citromfű-, a levendula- és a rózsavirágtea hangulatfokozó hatásúak.
- A ligetszépe az egyik legjobb forrása a természetes antidepresszánsnak, a triptofánnak.
- Az orbáncfű ismert hangulatfokozó hatásáról.
- Az édesgyökér számos összetevőt tartalmaz, melyek antidepresszív hatással rendelkezik. Ezért teaként nagyon ajánlatos a gyökér fogyasztása.
2014-04-02 at 11:51
Kevesen tudják annak jelentőségét, mennyire fontos a táplálkozás folyamatának minden részlete az egészséges élet fenntartásához. Nem kizárólag az ételek kémiai összetétele, az elfogyasztás módja majdnem nagyobb jelentőségű, mint a kéniai háttér. A nyugodt környyezetben elfogyasztott étel hozzá tartozik az élet minőségéhez, ha ezt elkapkodjuk, az élet más területén sem fogunk elérni nagyobb sikereket.