A tavasz egy sor jelentős változást hoz a szervezet számára a tél után. A külső hőmérséklet-változás kihatással van szervezetünk építőköveire, a hőtágulás folyamataira a szervezet stabilizáló folyamatainak is reagálnia kell. Télen ízületeink elmerevednek, a mozgástér beszűkül, izmaink egy része használaton kívül kerül, mely miatt azok egy része elsorvad, még a testtartásunk is megváltozik.
Tavasszal egy sor hormonális változás veszi kezdetét, új lendületet kapunk és bátrabban ébredünk mi is a természettel, szívesebben kezdünk el mozogni, értékesítjük a napfénnyel és hőmérséklet-növekedéssel járó energiákat. Jobb azonban, ha óvatosan és körültekintéssel tesszük mindezt. A hirtelen megerőltetés váratlanul érheti a télen kevésbé vagy egyáltalán nem használt tagjainkat, ízületeink szempontjából is célszerűbb a tavaszt egy harmonikus mozgásformával kezdenünk, mint amilyen a jóga is.
A jóga képviselte gyakorlatsorok fokozatosan terhelik ízületeinket és segítik azoknak az apró mély izmoknak a visszaépülését, melyek a leginkább használaton kívül kerültek a tél során. A téli begubózással együtt járó görnyedt tartás okozta, a hónapok alatt rögzült hibás testtartásnak is kiváló oldószere a jóga.
A különböző jógapózok során tagjaink ismét a természetes helyükre kerülnek, kíméletesen építjük újjá testünket, hogy szembenézhessünk az aktív időszak jelentette új kihívásokkal a hosszú téli álom után. A téli megpihenés velejárója a most ránk törő tavaszi fáradtság is: a szervezet kimerítette végső téli energiatartalékait, miközben új, az elmúlt hónapok során nem megszokott stresszhatások érik. E stresszhatások a testünkön keresztül a szellemünkre és lelkünkre is kihatással vannak.
A tavaszi fáradtság nem pusztán testi kimerültséget, de szellemi tompaságot is hoz magával, melyre megoldást jelentenek a koordinációs és egyensúlyi mozgásformák, melyek nemcsak a testet, de a szellemet is lépésről lépésre mozgatják át. A testi és szellemi stresszt hatékonyan kezelhetjük jógával, miközben növeljük a fizikai és szellemi ellenálló képességünket, melyre különösen szükségünk van a természet változásának időszakaiban.
Különösen fontos ez azok számára, akiket a saját belső hormonális változásaik során szellemi és testi javaikban az átlagosnál jobban érintenek ezek a változások, mint a tinédzserek, fiatal felnőttek, idősödők. Számukra különösen jó választás lehet a jóga, a helyes testtartás megszerzése vagy megtartása végett, a hormonális változások jelentette hangulatingadozások kezelése, a változó ízületek védelme érdekében.
Szerző: Lenkefi Mónika
Leave a Reply