Bevallom őszintén, én nagyon szeretek főzni és sütögetni. Több ok miatt is. Munka mellett az egyik legjobb időtöltés számomra a konyhában remekelni, hiszen meglehetősen megnyugtat, kikapcsol és – bármilyen hihetetlen – energiával tölt fel. Mondjuk én a takarítással is így vagyok. Amikor néha rám tör a szomorúság, semmilyen gyógyszert nem veszek be, hanem nekiállok takarítani, port törölni, porszívózni, suvickolni. Állítom, hogy remek gyógyír minden lelki nyavalyára. Takarítás végeztével általában minden gondom el is száll, mintha soha nem is létezett volna.
Főzni nemcsak azért szeretek, mert ellazít, hanem mert így nagyjából tudom, hogy milyen ételbe milyen alapanyagok kerülnek, és hogyan készül az adott étel. A fűszernövények például nagyon hasznosak az emberi szervezet számára, és nagyon sok fűszer alkalmas arra, hogy kiváltsuk vele a sót. Ezeket a fűszernövényeket mi magunk is megtermelhetjük akár a kiskertünkben, akár az erkélyen balkonládákban. Nagyszerű időtöltés nyáron a kertben ezekkel a növényekkel bíbelődni, télire pedig nagyon sokféle fűszernövényt elraktározhatunk, amelyekkel aztán ételeinket ízesíthetjük.
A babérlevél a megfelelő emésztést segíti elő. Fűszerezhetünk vele leveseket, főzelékeket, de savanyúságok készítésénél is felhasználhatjuk.
A kurkumával megszínezhetjük a főtt rizst, de tésztafélékhez és levesekhez is felhasználhatjuk. Sokat azonban nem lehet belőle használni, mert csípőssé, kesernyéssé teszi az ételt.
A lestyánt belefőzhetjük levesekbe, főzelékekbe. Nyersen, más zöldségekkel párosítva salátát is készíthetünk belőle. A magját belesüthetjük kenyértésztákba. A leveleket akár még ecetes savanyúságokba is belerakhatjuk.
A citromfűből nem csupán idegnyugtató gyógyteát készíthetünk, hanem belesüthetjük süteményekbe, de desszerteket is ízesíthetünk vele, és nyáron hűsítő italt is készíthetünk belőle.
A zsályát is sokoldalúan felhasználhatjuk. Ha töltött csirkét vagy pulykát készítünk, akkor a töltelékhez nyugodtan adhatunk néhány összeaprított zsályalevelet. De ízesíthetünk vele halételeket, pástétomot és salátákat is.
Az étvágygerjesztő kapribogyó kellemes ízt kölcsönöz a húsételeknek, vadas ételeknek, mártásoknak, de savanyúságokhoz is felhasználhatjuk.
A borókabogyó nemcsak a bárányból készült ételek egyik nélkülözhetetlen fűszere, hanem vadételek, halak, főzelékek és savanyúságok ízesítője is lehet.
A borsikafű olyan illattal és ízzel rendelkezik, mint a bors. Éppen ezért minden olyan ételnél felhasználhatjuk, amelybe borsot használnánk. Viszont csak a főzés végén adjuk az ételhez, mert keserűvé teheti azt.
A bazsalikom egyre közkedveltebb hazánkban is. Sokan használják pizzák vagy saláták készítésénél, de halételeket, főzelékeket és mártásokat is ízesíthetünk vele.
Az aromás ízű kakukkfűből sokan készítenek teát és fürdőt, és ma már sok magyar konyhából nem is hiányozhat. Hiszen használhatjuk például uborka savanyítására, de belefőzhetjük töltött káposztába és bablevesbe is.
A medvehagymát egy időben hanyagolták az emberek, de manapság ismét reneszánszát éli. Tele van vitaminnal, így érdemes lenne belőle minél többet fogyasztani. Készíthetünk belőle levest, leveleit salátához is adhatjuk, de igen népszerű manapság a medvehagymás kalács és pogácsa is, de sokan még kenyérfélékbe is belesütik.
Leave a Reply